Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych.

W tym roku możemy zaproponować naszym uczniom następujące formy działalności wolontarystycznej:

1. Pola Nadziei FHO to program, którego zadaniem jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby osób cierpiących, a także szerzenie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Symbolem programu są żonkile. Z początkiem jesieni społeczność lokalna  zbiera i sadzi cebulki żonkili. Kiedy zakwitną wiosną, są rozdawane w ulicznych kwestach. Współpraca z FHO to nie tylko sadzenie i sprzedaż żonkili ale także konkursy , robienie i sprzedaż ozdób choinkowych, kartek świątecznych, sprzedaż kalendarzy oraz własnych wypieków na rzecz Fundacji Hospicjum Onkologicznego.
  2. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  (WOŚP) – fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego właśnie dnia nasi wolontariusze zbierają datki na rzecz WOŚP. Nasz sztab znajduje się w szkole przy ul. Mandarynki.  Ankieta do pobrania.
  3. Pomoc na rzecz Schroniska dla zwierząt w Józefowie:
  • Pomoc rzeczowa Każda, nawet najmniejsza pomoc jest wielkim darem dla schroniskowych sierot. Zbieramy kaszę, ryż, makaron, mięso, suchą karmę, puszki mięsne, środki zabezpieczające zwierzaki przed kleszczami, tabletki odrobaczające i preparaty na odpchlenie, koce, szelki, obroże, smycze , szczotki, grzebienie i szampony dla psów, czyli po prostu środki pielęgnujące. Wspaniałym podarkiem dla psiaków będzie też kość z suszonej wołowej skóry lub inna z przeznaczeniem dla psów, pozwoli to podopiecznym urozmaicić czas za kratami w oczekiwaniu na własny dom.
  • Nakrętki – rozpoczęliśmy ich zbiórkę, z której dochód przeznaczony będzie na najpilniejsze potrzeby schroniska. Dlatego wszystkich serdecznie zachęcamy do zbierania plastikowych nakrętek i dostarczenia ich do pedagoga szkolnego.

Grupa młodzieży bierze udział indywidualnie w pracy wolontarystycznej:  pracują w przedszkolach, schroniskach dla zwierząt, hospicjum,  pomagają na terenie szkoły w  organizacji imprez szkolnych i pozaszkolnych.